25 kwietnia 2025 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Fajsławicach odbyło się II spotkanie dyrektorów instytucji kultury powiatu krasnostawskiego. Wydarzenie miało na celu integrację środowiska kulturalnego regionu oraz omówienie kierunków współpracy w kontekście rozwoju kultury i promocji lokalnej tożsamości.
W spotkaniu udział wzięli znamienici goście: Członek Zarządu Województwa Lubelskiego dr hab. Marcin Szewczak, prof. KUL, p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki pan Rafał Kamieniecki, a także pani Sylwia Piętal – Kierownik Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki. Obecność przedstawicieli władz wojewódzkich była wyrazem uznania dla rosnącego znaczenia inicjatyw lokalnych w budowaniu marki regionu. Na spotkaniu był również Wójt Gminy Fajsławice pan Janusz Pędzisz. Gospodarzem wydarzenia była Dyrektor GOK w Fajsławicach pani Ewelina Mazur-Kluch.
Szczególnym punktem programu były warsztaty poprowadzone przez panią Dorotę Lachowską – Dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Spotkanie pod hasłem "Turysta w Kraszczadach" dotyczyło rozwoju i promocji nowej marki turystycznej regionu – "Kraszczady". Uczestnicy wspólnie zastanawiali się, jak skutecznie łączyć potencjał kultury, tradycji i lokalnych atrakcji z potrzebami współczesnego turysty.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele jednostek kultury z terenu powiatu krasnostawskiego: Justyna Zając - Dyrektor GBP w Fajsławicach, Artur Borzęcki - Dyrektor MBP w Krasnymstawie, Beata Zadrąg - Dyrektor GBP w Kraśniczynie, Paulina Stafijowska - Dyrektor DK w Kraśniczynie, Grażyna Skrzypa - Dyrektor GBP w Łopienniku Górnym, Dariusz Zawada - Dyrektor GOK w Łopienniku Górnym, Anna Antoszczak - Dyrektor BPG w Rudniku, Anna Podgórska - Dyrektor OKS-BP w Żółkiewce, Damian Kozyrski - Dyrektor KDK w Krasnymstawie, Agnieszka Olchowsky-Kitka Dyrektor SOKIS Izbica, Anna Kot - pracownik ds promocji i kultury CSK w Gorzkowie, Karolina Kulbaka - pracownik administracji GOK w Fajsławicach, Aleksandra Granat - Inspektor ds promocji Gmina Fajsławice.
Tego typu spotkania są niezwykle ważne dla budowania spójnej, aktywnej i dobrze skomunikowanej sieci instytucji kultury. To przestrzeń nie tylko do omawiania strategii, ale przede wszystkim do wymiany doświadczeń, dzielenia się dobrymi praktykami i szukania wspólnych rozwiązań dla wyzwań, przed którymi stoją lokalne ośrodki. Cenne są również rozmowy kuluarowe, w których rodzą się nowe pomysły na współpracę, wydarzenia czy projekty integrujące społeczności lokalne.
Spotkanie zakończyło się deklaracją dalszej współpracy pomiędzy instytucjami kultury, samorządami i organizacjami turystycznymi, a także planami na kolejne działania promujące powiat krasnostawski jako miejsce bogate w dziedzictwo, ludzi z pasją i przyjazną przestrzeń dla odwiedzających.
Napisz komentarz
Komentarze